Projekt koncepcyjny, ofertowy
Archoma
 Mikołów, ul. Podelska
5 355 m2
Niezrealizowany
03.2014-04.2014
AutoCad + 3ds Max + V-ray + Photoshop

Projekt niewielkiego osiedla domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Jest to projekt koncepcyjny ofertowy wykonany we współpracy z biurem architektonicznym Archoma z Katowic.

Podział działki:
Obszar opracowania znajdujący się na działce o nr 804/33 i fragmencie działki 804/33 z dojazdem od strony południowo zachodniej został skomunikowany za pomocą jednokierunkowego ciągu pieszo jezdnego szerokości 5m. Zaproponowana forma komunikacji spełnia wszystkie normy drogi pożarowej a jednocześnie nie zmniejsza znacząco obszaru zabudowy. Działka w całości została zaplanowana pod zabudowę szeregową. W celu zoptymalizowania powierzchni działek do zabudowy – przyjęto podział na trzy pasy działek w kierunku północ-południe. Co umożliwia ich właściwe skomunikowanie i doświetlenie budynków z kierunku wschód-zachód. Zaplanowano 13 domów w zabudowie szeregowej w szeregach po 5, 4 i 4 domy. Typowa działka w zaproponowanym układzie ma około 240 m2.

Forma i funkcja:
Poszczególne budynki wysokości 7m mieszczą się w module konstrukcyjnym 8,4m (szerokość działki 8,8m). Zaproponowano prostą formę wynikającą bezpośrednio z funkcji pomieszczeń. Budynki od strony wejścia przypominają szachownicę, która dodaje głębi w długiej elewacji frontowej, generując tym samym zadaszenie nad wejściami.

Dwa skrajne szeregi zabudowy posiadają dojazd od strony wschodniej, środkowy szereg stanowi ich odbicie lustrzane z dojazdem od strony zachodniej. Powierzchnia netto zabudowy wynosi 140 m2 na każdy z domów. W parterze od strony ogrodu znajdują się duże przeszklenia doświetlające część dzienną budynku i otwierające go na ogród.

Od strony wejścia zlokalizowany jest garaż z funkcją składowania oraz kuchnia z możliwością wglądu w strefę wejściową przed budynkiem. Wejście do wnętrza odbywa się przez wiatrołap, który stanowi również połączenie z garażem. Od strony ogrodu – strefy prywatnej zlokalizowano jadalnię i duży salon otwierający się na otaczającą zieleń. Na ścianie między jadalnią, salonem a tarasem przewidziano możliwość montażu kominka wewnętrznego jak i grilla zewnętrznego. Na parterze znajdują się również: schowek kuchenny, pomieszczenie techniczne i wc parteru.

Komunikacja pionowa odbywa się za pośrednictwem otwartej, dwubiegowej klatki schodowej zlokalizowanej w centralnej części budynku. Na piętrze znajdują się 3 sypialnie, duża łazienka i pralnia. Dwie mniejsze sypialnie otwierają się na ogród podczas gdy największa sypialnia i łazienka skierowane są na strefę przed wejściową. W sypialniach przewidziano możliwość zabudowy szafami lub niewielką garderobą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE PROJEKTY: