klient
data
 • pozwolenie na budowę 09.03.2023
lokalizacja
Zakres
 • Koncepcja architektoniczna
 • Wielobranżowy projekt budowlany
 • Wielobranżowy projekt wykonawczy
 • Wizualizacje architektoniczne
Charakterystyka
 • budynki 8 szt.
 • mieszkania 400 szt.
 • parkingi/garaże 449 szt.
 • PUM 23000 m2
 • pow. garaży 9790 m2
 • pow. działki 23625 m2

Osiedle – Nowa Panorama

Jest to projekt osiedla zabudowy wielorodzinnej składający się z zespołu 8 budynków mieszkalnych z wbudowanymi garażami dla samochodów osobowych, infrastrukturą towarzyszącą w postaci komunikacji wewnętrznej kołowej i pieszej, parkingów oraz stref rekreacyjnych i zieleni urządzonej. W ramach zlecenia projektowego opracowaliśmy na potrzeby tej inwestycji koncepcję architektoniczną, wielobranżowy projekt budowlany wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę oraz wielobranżowy projekt wykonawczy. Całość finalnie została uzupełniona fotorealistycznimi wizualizacjami architektonicznymi zewnętrznymi oraz wnętrzami jak również opracowaniem grafik czy kart sprzedażowych.

Inwestycja zlokalizowana w Sosnowcu, ale w zasadzie można powiedzieć, że na trójstyku 3 miast – Będzina, Dąbrowy Górniczej i właśnie Sosnowca. Działka na której powstaje inwestycja jest długa, wąska z dość znacznym i nie równomiernym spadkiem – różnica poziomów między początkiem a końcem działki to nieco ponad 13m. Szerokość działki oraz konieczność organizacji wewnętrznej drogi pożarowej obsługującej inwestycję zdeterminowała sposób komunikacji i tym samym rozmieszczenie budynków na działce. Dodatkowo zaprojektowany układ urbanistyczny pozostaje otwarty i umożliwia dalszą rozbudowę osiedla wzdłuż zaprojektowanej drogi wewnętrznej.

Budynki zostały tak ustawione by ograniczyć ich wzajemne zacienianie, ustawione tarasowo z przesunięciem około 1 kondygnacji. Ustawienie budynków na mijankę pozwoliło wygenerować przestrzenie wspólne w których znalazło się miejsce dla placów zabaw / stref relaksu czy siłowni zewnętrznej.

Osiedle w założeniu przy ograniczonej powierzchni zabudowy i organizacji miejsc postojowych w znacznej części pod ziemią ma być otoczone zielenią – nie tylko tą wynikająca z sąsiedztwa ale przede wszystkim zielenią zagospodarowaną w ramach inwestowanej działki.

Projekt składa się z 8 budynków mieszkalnych w 2 typach różniących się między sobą częścią garażową. Każdy budynek składa się z 8 kondygnacji w tym jednej garażowej w budynku A całkowicie podziemnej a w budynku B częściowo nadziemnej. Budynki w części mieszkalnej stanowią bryłę zbliżoną do sześcianu o boku około 24m. Na każdy budynek przypada 50 miejsc garażowych w garażu, 50 mieszkań różnej wielkości oraz jeden lokal usługowy w parterze przy wejściu. Każdy budynek posiada centralnie umieszczony rdzeń komunikacyjny z szybką windą osobową oraz klatką schodową i dodatkowymi pomieszczaniami technicznymi oraz komórkami lokatorskimi. Na najwyżej położonych kondygnacjach zaprojektowane zostały funkcjonalne apartamenty (o pow.  89-112m2) z dużymi tarasami oraz widokiem na okolicę.

Budynki w swojej formie są proste (w części mieszkalnej stanowią bryłę zbliżoną do sześcianu o boku około 24m), ale przez to są też ponadczasowe, ekonomiczne w budowie i funkcjonalne.  Budynki zaprojektowano w tradycyjnym układzie konstrukcyjnym. Garaż podziemny w całości żelbetowy w formie szczelnej białej wanny. Cześć nadziemna w dolnych kondygnacjach żelbetowa a na wyższych z stropami żelbetowymi oraz murami z bloczków wapienno-piaskowych, co pozwala zachować wysokie parametry izolacyjności akustycznej dla ścian i stropów w budynku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE PROJEKTY: