Skip to main content

"Ile kosztuje projekt?" - To chyba najczęstsze pytanie które słyszmy jako pierwsze, choć bardzo nieprecyzyjne to jednak zupełnie zrozumiałe.

Niestety na tak ogóle pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi , lub odpowiedź jest równie ogólnikowa, co zawsze tłumaczymy inwestorom. Piszę ten artykuł by choć trochę ułatwić współpracę a jednocześnie ułatwić inwestorem drogę do realizacji celów poprzez właściwe zadawanie pytań, weryfikację oczekiwań i świadomość potrzeb. By jakkolwiek rzetelnie wycenić projekt niezbędne jest pewne minimum informacji od inwestora. Podstawową kwestią jest to o jakim projekcie mowa –  wyróżniamy różne zakresy szczegółowości od projektu koncepcyjnego przez budowlany, wykonawczy po warsztatowy – (co to za projekty to zakres na osobny artykuł). Dla uproszczenia przyjmujemy, że w tak sformułowanym pytaniu zawsze chodzi o projekt budowalny stanowiący załącznik do wniosku o pozwolenie na budowę. Jest to projekt indywidualny wykonany na jedną jedyną konkretną działkę i zgodnie z oczekiwaniami konkretnego inwestora (co oznacza tyle ze dom taki jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju). Tak więc ile kosztuje projekt domu jednorodzinnego? – postaramy się odpowiedzieć dalej.

Na cenę projektu domu jednorodzinnego jak i czas jego wykonania wpływa wiele czynników które w uproszczeniu można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne.

Czynniki zewnętrzne

Czyli zupełnie niezależne od inwestora – nabyte niejako z działką i związane z jej parametrami, sąsiedztwem i warunkami lokalnymi.

Lokalizacja i ukształtowanie działki

Prawo miejscowe MPZP lub WZ

Istniejąca zabudowa i infrastruktura towarzysząca

Warunki gruntowe, szkody górnicze, sąsiedztwo lasów, parków, akwenów wodnych

Dostępność mediów

Stan formalny/prawny działki

Dla inwestorów planujących budowę domu jednorodzinnego najważniejsze zawsze są czynniki wewnętrzne –  czyli plany i oczekiwania w stosunku do wymarzonego domu takie jak:

1

Powierzchnia użytkowa

(choć nie jest to czynnik najważniejszy jak wielu inwestorów uważa) Często dobre zaprojektowanie małego domu na małej działce dopasowanego na centymetry może być trudniejsze niż zaprojektowanie willi.
2

Układ przestrzenny budynku (parterowy, piętrowy, parterowy z poddaszem z lub bez piwnicy)

Możliwych układów przestrzennych jest całe mnóstwo i samo w sobie nie stanowi to wielkiej różnicy w kwestiach trudności projektowania, jednak jeśli uwzględnić lokalne warunki gruntowe, zapisy MPZP i inne ograniczenia – wtedy pewne w teorii proste rozwiązania stają się skomplikowane a inne wręcz niemożliwe do realizacji. Zawsze staramy się na wstępie rozeznać na tyle temat by nie oferować inwestorom obiektu niemożliwego do realizacji. Prawda jest tak że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście.
3

Układ funkcjonalny budynku (układ pomieszczeń, nietypowe funkcje)

Planowanie domu zawsze zaczyna się od marzeń bądź wyobrażeń inwestora, które następnie trzeba skonfrontować z rzeczywistością (czynnikami zewnętrznymi) oraz budżetem. Mając doświadczenie w realizacji różnych inwestycji, oraz stąpając twardo po ziemi zawsze staramy się doradzić by wybrać najlepsze rozwiązanie. W realnym świecie prawda jest taka iż projektowania budynku – jego funkcji i architektury to sztuka kompromisów (choć zdarzają się projekty które temu przeczą). Naszym celem zdecydowanie jest spełnianie marzeń inwestorów, ale tylko z pełną świadomością i dbałością o interesy inwestora.
4

Układ konstrukcyjny (konstrukcja tradycyjna, szkieletowa, prefabrykowana)

Za rozwiązanie typowe należy uznać konstrukcję murowaną z stropami lanymi żelbetowymi lub gęsto żebrowymi oraz konstrukcję dachu drewnianą czy to krokwiową czy z wiązarów kratowych z posadowieniem na ławach fundamentowych. Jednak jak wiadomo nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie i nie zawsze najlepsze. Obecnie projektuje się również dużo budynków realizowanych w konstrukcji drewnianej szkieletowej czy też z prefabrykatów. Zdaję sobie sprawę iż często inwestorzy mając działkę i marzenie realizacji domu jednorodzinnego nie zdają sobie sprawy z opcji, możliwości i sposobów realizacji planów, dlatego jest to element mniej istotny przy wycenie i zawsze staramy się doradzić i dobrać najlepszy dla budżetu, architektury i lokalizacji sposób realizacji inwestycji chyba że istnieje odgórne założenie że rozwiązanie ma być takie a nie inne.
5

Planowane instalacje ( jest to bardzo istotny czynnik generujący koszty)

Zgodnie z obecnym stanem prawnym nie można wybudować domu jednorodzinnego bez wody i kanalizacji oraz instalacji elektrycznej. I to jest podstawowe minimum zawarte w każdym projekcie (uzupełnione o zakres równie niezbędny choć nie określony prawnie czyli wentylacja grawitacyjna oraz kanalizacja deszczowa). Każdy dom trzeba jakoś ogrzać wiec dochodzi instalacja centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Obecnie najpopularniejszym źródeł ciepła w domach jednorodzinnych jest instalacja gazu i jest to kolejny element projektowy niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę i jednocześnie wpływający na cenę projektu. Oczywiście istnieje sporo alternatyw równie luba bardziej ekologicznych ale to temat na osobny artykuł.
6

Preferowana forma architektoniczna (w korelacji z MPZP)

Z reguły projektujemy architekturę tzw. Nowoczesną co po części jak sądzę wynika z pewnej mody jak i uwarunkowań lokalizacji. Obecnie bardzo popularne są proste ekonomiczne formy architektoniczne potocznie zwane „nowoczesna stodoła” lub domy parterowe. Jak najbardziej cenimy sobie różnorodność realizowanych przez nas inwestycji a styl czy forma nie stanowią dla nas ograniczenia a raczej wyzwanie lub też możliwość. Forma architektoniczna tak na prawdę ma marginalny wpływa na koszty projektu – nie mniej jednak warto nakreślić już na wstępie o jakim typie architektury mówimy oraz jak ma się to do uwarunkowań zewnętrznych.
7

Termin realizacji projektu/budowy

Jak w całej branża budowlanej tak i w architekturze można zauważyć pewną sezonowość. Jak wiadomo – by budować na wiosnę trzeba najpierw wszystko zaprojektować i uzyskać niezbędne pozwolenia i uzgodnienia. Ile trawa wykonanie projektu budowlanego indywidualnego domu jednorodzinnego? – to kwestia bardzo indywidualna (również temat na osobny artykuł) jednak wykonanie wielobranżowego projektu budowlanego trwa co najmniej 2 miesiące jednak zakładanie krótszego terminu to raczej myślenie życzeniowe. Realnie terminy te wynoszą 3-4 miesiące zależnie od ustaleń – każdy projekt rządzi się swoimi prawami. Zawsze staramy się przy wycenie podawać realne terminy realizacji jednak nie można zapominać, iż realizacja projektu to efekt pracy nie tylko architektów ale i inwestorów jak i projektantów branżowych.
8

Ewentualne pełnomocnictwa i uzgodnienia branżowe

Standardem jest iż to inwestor organizuje niezbędną dokumentację projektową (mapa do celów projektowych, badania geologiczne, warunki przyłączenia, zgody na realizację zjazdów z dróg gminnych/powiatowych, informacje z kopalni o szkodach górniczych itp. jak i same uzyskanie pozwolenia na budowę). Nie mniej jednak na podstawie pełnomocnictw organizacją kompletu dokumentacji może zając się architekt co stanowi ew. dodatkowy koszt zależny od lokalizacji. Niezależnie od tego czy jest pełnomocnictwo czy nie zawsze stanowimy wsparcie techniczne i ciało doradcze dla naszych inwestorów co ma pomóc w załatwieniu niezbędnych formalności

Każdy projekt domu jest wyceniany indywidualnie zależnie od czynników nakreślonych powyżej. Często na pierwsze spotkanie umawiamy się z inwestorami bezpośrednio na działce co pozwala nam rozeznać lokalizację (jej możliwości i ew. ograniczenia), poznać oczekiwania inwestora.

Join the discussion One Comment

  • Sonia pisze:

    Witam, jesteśmy z mężem na etapie wyboru architekta. W Będzinie kupiliśmy działkę 615m2. Chcemy postawić prostej konstrukcji dom w kształcie prostokąta, z poddaszem i dachem dwuspadowym o wymiarach ok. 9×13. Mamy kilka koncepcji na własny układ pomieszczen i wizualizację budynku z zewnątrz. Chciałabym dowiedzieć się o wycenę współpracy z Państwa biurem. Interesuje nas projekt domu, gdzie zaaranżowana zostanie również elewacja (kolory, i elementy wystające które chcemy umieścić) Proszę o informację jak można dowiedzieć się o zakres ceny za taką usługę. Posiadamy MPZP.